Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Dom Pomocy Społecznej w Makowie Podhalańskim

O nas

„Jakże uroczą istotą jest człowiek, jeżeli jest człowiekiem” Menander

Dyrektor, Pracownicy oraz Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Makowie Podhalańskim składają serdeczne podziękowania za każdą nawet najmniejszą darowiznę: maseczki, płyny dezynfekcyjne, rękawice, przyłbice. To wszystko oprócz wymiaru materialnego ma dla nas wymiar wsparcia oraz dobrej energii.

Dziękujemy:

Wojewodzie Małopolskiemu i Aptece Hyigiea z Krakowa  WOŚP ks. Dziekanowi Tadeuszowi Różałowskiemu i ks. Kazimierzowi Chyc-Mulik  z Parafii z Makowa Podhalańskiego  MOJP i P z Krakowa Ochotniczej Straży Pożarnej z Sidziny,  Cukierni „Steskal” z Makowa Podhalańskiego  Firmie „Adamed”  Firmie „Orbico”  ABB PG Business z Krakowa  Fundacji Hackerspace z Krakowa    Sołtys Żarnówki Pani Ewy Mateja z grupą kobiet z Żarnówki, Wieprzca,  Juszczyna,  Kojszówki

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________

Dom Pomocy Społecznej w Makowie Podhalańskim jest placówką pobytu stałego, przeznaczoną dla osób przewlekle psychicznie chorych. Zapewnia całodobową opiekę i zaspakaja wszystkie niezbędne potrzeby swoich mieszkańców. Usytuowany jest w niezwykle malowniczym miejscu otoczony lasem, oddalony około 2 km od centrum miasta. Budynek oraz całe jego otoczenie jest dostosowane do potrzeb mieszkańców. Dom w Makowie Podhalańskim działa od 1996 roku . Spełnia wszystkie wymagane przepisami prawnymi standardy. Zapewnia 75 miejsc dla swoich pensjonariuszy. Od 2006 roku Domem kieruje pani mgr Agata Kopacz wraz z wykwalifikowanym personelem. Do dyspozycji mieszkańców są trzy piękne wyremontowane budynki mieszkalne połączone przewiązkami.


Dom posiada własną kuchnię. Ponadto w Domu znajdują się pokoje pobytu dziennego, z dostępem do telewizji cyfrowej  z aneksem kuchennym. Mieszkańcy mogą korzystać również  z dobrze wyposażonej biblioteki. Dostępny jest też sprzęt komputerowy z dostępem do internetu. Na terenie domu znajdują się także pomieszczenia do prania i suszenia. Cały obiekt jest ogrodzony bezpiecznym dla mieszkańców systemem ogrodzeniowym wyposażonym w wideo domofony.


Mieszkańcy mają zapewnioną profesjonalna opiekę medyczną lekarza internisty, psychiatry, psychologa, opiekę pielęgnacyjno -opiekuńczą i terapeutyczno rehabilitacyjną.


Jednym z najważniejszych elementów leczenie psychiatrycznego w warunkach Domu Pomocy Społecznej jest terapia zajęciowa.         Ma na celu włączenie mieszkańca w normalny nurt życia Domu i społeczeństwa. Stwarza szansę wyrażenia siebie w indywidualnej formie twórczości, określonej jego wewnętrznymi i zewnętrznymi predyspozycjami, która odpowiada indywidualnym uzdolnieniom          i możliwościom mieszkańca.
Zajęcia prowadzone i inspirowane są przez zespół terapeutów. Dobierane są w taki sposób, aby ich wykonywanie usprawniało uszkodzoną czynność organizmu, lub pozytywnie oddziaływało na stan psychiczny. W tej materii stosuje się świadomy dobór różnych zajęć typu manualnego, intelektualnego i rozrywkowego. Są to metody, czyli systematycznie stosowane sposoby postępowania prowadzące do założonego wyniku.
 W Domu Pomocy Społecznej w Makowie Podhalańskim terapia zajęciowa czynna jest codziennie. Pensjonariusze mają możliwość uczestnictwa we wszystkich formach terapii zajęciowej prowadzonej na terenie Domu takich jak arteterapia - szeroko pojęta sztuka oraz ergoterapia. W ciągu tygodnia podopieczni biorą udział w stałych zajęciach terapeutycznych wyznaczonych w danym dniu o stałych porach. Są to muzykoterapia, biblioterapia, zajęcia kulinarne, klub filmowy, spotkania grup terapeutycznych prowadzonych przez psychologa. Od kilkunastu lat na terenie Domu aktywnie działa zespół artystyczny "Krokus", bierze udział w licznych przeglądach artystycznych. Ponadto wykonywane są prace, różnymi technikami takie jak: gobeliny, hafty, malarstwo olejne, wyroby z drewna wyroby ze sznurka, gliny, kartki okolicznościowe, stroiki i szereg innych.



W ramach zajęć organizowane są często wyjścia na różne imprezy poza Domem np. do kin, teatru, muzeów jak również liczne wycieczki, ogniska, bale. Dom organizuje również cykliczne imprezy, które odbywają się corocznie. Zapraszani na nie są goście zarówno z innych placówek pomocy społecznej jak  i lokalna społeczność, z którą terapeuci starają się integrować mieszkańców i aktywnie uczestniczyć w jej życiu.

 

O nas

Utworzono dnia 27.10.2020, 14:37